Forum www.opiniepisanieprac.fora.pl Strona Główna www.opiniepisanieprac.fora.pl
Forum poświęcone pisaniu prac dyplomowych i zaliczeniowych - porady, wskazówki. Tematy, ceny.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

12 wskazówek, jak napisać pracę licencjacką lub magisterską

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.opiniepisanieprac.fora.pl Strona Główna -> Opinie o serwisach piszących prace
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
karczewski
Administrator



Dołączył: 13 Paź 2012
Posty: 30
Przeczytał: 1 temat

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 12:13, 04 Gru 2024    Temat postu: 12 wskazówek, jak napisać pracę licencjacką lub magisterską

12 wskazówek, jak napisać pracę licencjacką lub magisterską

Na pierwszy rzut oka napisanie pracy licencjackiej lub magisterskiej może być zadaniem zniechęcającym. Aby móc pisać pracę bez stresu i niepotrzebnej nerwowości, zapoznaj się z naszymi 12 wskazówkami.
1. Wybierz odpowiedni temat

Wybierz odpowiedni i ciekawy temat, dla którego będziesz mógł zabezpieczyć niezbędne informacje w wystarczającej ilości, a jednocześnie zapewni Ci rozrywkę. Pamiętaj, że jeśli naprawdę interesujesz się tematem, Twoja praca pójdzie lepiej i nie będziesz musiał się tym martwić.
2. Wykaz wykorzystanej literatury
Aby napisać samą pracę licencjacką lub dyplomową, konieczne będzie skorzystanie z fachowej literatury związanej z tematyką, nad którą pracujesz. Oprócz samej literatury fachowej można skorzystać także z fachowych artykułów, opracowań czy zasobów Internetu.
Wykaz wykorzystanej literatury jest zwykle ułożony alfabetycznie według nazwiska autora. W przypadku zasobów internetowych dany link nie powinien być podświetlany na niebiesko (jak hiperłącze).
Jednakże sposób przetwarzania zużytych zasobów można również określić w dyrektywie lub w instrukcji dotyczącej prac dyplomowych wydanej bezpośrednio przez Twoją szkołę, dlatego ważne jest, aby postępować zgodnie z tymi instrukcjami. Z tego powodu zalecamy najpierw zapoznać się z wymaganiami cytowanych źródeł lub wykaz wykorzystanej literatury (cytowania bibliograficzne). Każda szkoła może mieć inną formę i inne wymagania co do sposobu cytowania źródeł.
Wykaz wykorzystanej literatury lub źródeł zamieszczono w całości na końcu całej pracy i można go podzielić m.in. o używanej literaturze, źródłach internetowych, artykułach i opracowaniach fachowych, przepisach prawnych, innych źródłach itp.
4. Gramatyka i stylistyka

Praca dyplomowa, czy to licencjacka, czy dyplomowa, powinna być oczywiście w pełni poprawna pod względem gramatycznym i stylistycznym. Zawsze pisz poprawnie gramatycznie.
5. Formalne przygotowanie pracy

Kolejnym ważnym aspektem pracy dyplomowej jest oczywiście jej prawidłowe sformatowanie i ogólna redakcja formalna tekstu. Zawsze powinieneś przestrzegać zasad określonych dla końcowych prac studenckich. Zasady w większości ustala sama szkoła, dlatego przed rozpoczęciem pisania pracy dyplomowej warto zapoznać się ze szczegółowymi wymaganiami stawianymi pracy dyplomowej. Idealnie jest, jeśli jest taka możliwość, przyjrzeć się próbkom prac uczniów w Twojej szkole i zainspirować się nimi.

6. Streszczenie/streszczenie/podsumowanie i słowa kluczowe

Adnotacja lub streszczenie jest zwykle zapisywane na pierwszych stronach pracy dyplomowej. Krótko opisuje, czego będzie dotyczyć praca i wprowadza czytelnika w tematykę poruszaną w pracy. Bez wątpienia jest to jedna z najważniejszych części samej pracy, dlatego zalecamy poświęcenie mu wystarczającej uwagi.
7. Regularne kopie zapasowe

Prace końcowe to zawsze suma kilkudziesięciu stron, dlatego należy na bieżąco tworzyć kopie zapasowe i zapisywać swoją pracę, nawet w trakcie jej pisania. Na pewno nie napiszesz pracy dyplomowej w jeden wieczór, dlatego zawsze zapisuj wszystko dokładnie na swoim komputerze i na wszelki wypadek zapisz chociaż jedną kopię na pendrive'ie lub innym przenośnym nośniku. Technologia potrafi nas łatwo i zupełnie niespodziewanie zdradzić, dlatego szkoda byłoby bezpowrotnie utracić całą dotychczasową pracę z powodu problemu technicznego i zacząć ją pisać od nowa. Dlatego nie lekceważ regularnej kopii zapasowej tekstu.
8. Zrób plan i dostosuj środowisko

Już samo środowisko i harmonogram pisania pracy dyplomowej to często pomijany, choć dość ważny element. Zdecydowanie nie zostawiaj pisania pracy na ostatnią chwilę i pisz dalej, najlepiej jak najszybciej. Unikniesz w ten sposób stresu, który może Ci później towarzyszyć podczas pisania. Dla przejrzystości i ogólnego wyobrażenia zalecamy utworzenie harmonogramu, w którym określisz, na czym się skupisz i kiedy. Nawet jeśli w wyznaczonym czasie masz napisać tylko jedno lub dwa zdania, zrób to.
Ważna jest także atmosfera, w której piszesz pracę dyplomową. Jeśli chcesz móc w spokoju pisać, znajdź miejsce, w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzał i w którym będziesz mógł się w pełni skoncentrować. Z drugiej strony niektóre osoby wolą bardziej ruchliwe miejsca, takie jak kawiarnie.
9. Skoncentruj się na jakościowym wprowadzeniu i zakończeniu pracy
Wprowadzenie i zakończenie są alfą i omegą całej Twojej pracy. Z doświadczenia wiemy, że czasami komisja ekspercka lub przeciwnik nie ma nawet czasu, aby przeczytać w całości całą Twoją pracę, a te dwie części pracy stają się dla nich przedmiotowymi częściami ocenianej całości. Dlatego zdecydowanie nie warto lekceważyć tych fragmentów i o nie dbać.
We wstępie konieczne jest wprowadzenie czytelnika w temat oraz na czym i w jaki sposób chcesz się skupić w swojej pracy. Możesz także podać tutaj powód, dla którego pracujesz nad danym tematem, ale nigdy nie podawaj konkretnych wyników lub metod, które zamierzasz zastosować w swoich badaniach.
Wręcz przeciwnie, zakończenie powinno informować czytelnika, co osiągnąłeś dzięki swoim badaniom i jaką nową wiedzę wniosłeś. Obydwa powinny więc być wysokiej jakości i dobrze opracowane, aby doskonale oddać treść dzieła. Na zakończenie wskaż także, czy osiągnąłeś zamierzony cel.
10. Skonsultuj się z ekspertami

Zawsze konsultuj się z ekspertami w sprawie swojej pracy.
11. Czego unikać

Zdecydowanie plagiat. Kopiowane lub przepisywane dosłownie fragmenty lub nawet całe dzieła stanowią duży problem w przypadku prac dyplomowych. Jeśli znajdziesz odpowiedni tekst lub pracę naukową, przeformułuj fragmenty własnymi słowami lub zacytuj podany tekst, koniecznie wskazując jego autora lub publikację. W tekście nie powinno zabraknąć samych cytatów, dlatego zdecydowanie nie zostawiaj ich na ostatnią chwilę, pracuj z nimi w sposób ciągły. Z pewnością nie zalecamy podejmowania prób włączania cytatów do gotowego dzieła w końcowej fazie, gdyż może to prowadzić do zerwania ciągłości, powielania pomysłów itp.
Zdecydowanie staraj się nie odkładać pracy „na później”. Poświęć wystarczająco dużo czasu na swoją pracę i staraj się unikać sytuacji, w których oszczędzasz to, co możesz, na ostatnią chwilę. Nauczyciele zazwyczaj mają już duże doświadczenie w zakresie zadań i różnych zachowań uczniów z nimi związanych. Zatem skupianie się na wstępie, zakończeniu, „odpuszczaniu” innym, a potem wierzenie i nadzieja, że będziesz miał szczęście i nikt nie będzie zaglądał do twojej pracy, jest naprawdę dość krótkowzroczne. Nie lekceważ harmonogramu, naprawdę nie napiszesz wysokiej jakości pracy z dnia na dzień.
12. Druk i oprawa pracy

Gdy praca jest już ukończona, jesteś usatysfakcjonowany jej treścią i masz zielone światło od przełożonego, możesz oddać pracę do druku.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.opiniepisanieprac.fora.pl Strona Główna -> Opinie o serwisach piszących prace Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin